Engelsiz Sesler

Türkiye’ye Sığınan Türkmen Aile Engelli Bebeklerini Tedavi Ettiremiyor

Türkiye’ye Sığınan Türkmen Aile Engelli Bebeklerini Tedavi Ettiremiyor

Irak’ta yaşananlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmen aile, engelli bebeklerinin tedavisi için Türk vatandaşlığına geçmek istiyor.

Türk kimlikleri olmadığı için bebeklerini tedavi ettiremeyen Türkmen aile, yetkililerin yardım elini uzatmasını bekliyor. Irak, Erbil’den 2015 yılında yaşananlardan kaçarak İstanbul Çekmeköy’e gelen Heersh Mohammed Fathi ile Elaf Kanaan Ömer çifti Türk vatandaşı olamadıkları için engelli bebeklerini tedavi ettiremiyor. Türkmen çift, 2 yaşındaki bebekleri Ahmed Heersh Mohammed’in tedavi olamamasından dolayı çaresiz kaldıklarını dile getirerek yetkililerden yardım beklediklerini söyledi. Aylık bin 500 lira maaşla bir şarküteride çalıştığını belirten baba Heersh Mohammed tek dileklerinin bir an önce bebeklerinin tedavi edilmesi olduğunu söyledi.

Türk vatandaşlığı olmadığı için engelli bebeğini tedavi ettiremeyen Heersh Mohammed Fathi:

“Biz Irak Türkmeniyiz. 2015 yılında DEAŞ dolayısıyla Türkiye’ye geldik. Hakiki ülkemiz olan Türkiye’ye geldik. Onlar da bize kapılarını açtı. Değerli Cumhurbaşkanımızdan, değerli Devlet Bahçeli’den Allah razı olsun. Şuanda bizim iki yaşında engelli bir çocuğumuz var. Bize Türk vatandaşlığı vermiyorlar. Ondan dolayı engelli çocuğumu tedavi ettiremiyorum. Tedavileri çok pahalı hiçbir yer karşılamıyor. Cumhurbaşkanımızdan tek bir isteğimiz var. Kendimiz için değil sadece şu bebek için vatandaşlık istiyoruz. Vatandaşlık aldığımız zaman çok yerden faydalanıyoruz. Biz Türkmen’iz yabancı değiliz. Allah hatırı için, dilimiz hatırı için, şu bebek hatırı için bize vatandaşlık verilse belki çok yerden faydalanacağız. Bebeğimiz haftada 5 kez fizik tedavi görmesi lazım. Bebektir günahı ne. Yarın bir gün büyüyecek. Büyüdüğü zaman sıkıntıları daha fazla oluyor. Vatandaşlık bana vermeyin, eşime vermeyin ama tedavi için bebeğime verin. Allah Türkiye Milleti’nden razı olsun. Bize kapı açtınız, kucakladınız. Şuanda İstanbul’da çok zor durumda yaşıyorum. Bin 500 TL’ye günde 14 saat çalışıyorum bunun 800’ünü kiraya veriyorum. Başka ülkelere de gidebilirdik, gitmedik. Çünkü bizim asıl yurdumuz Türkiye’dir. Şimdi Avrupa kapıma gelse yine de gitmeyiz. Çünkü benim atam, anam, babam Türkiye’dir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ