Engelsiz Sesler

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Mehmet Emin Demirci Türkiye Körler Federasyonu Başkanı

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Mehmet Emin Demirci Türkiye Körler Federasyonu Başkanı

 

 

Basına ve Kamuoyuna

Bilindiği gibi, Ocak ayının ikinci haftası ülkemizde Beyaz Baston ve Körler Haftasıdır. Körlerin kullandığı Braille alfabesini bulan Louis Braille’in 4 Ocak doğum, 9 Ocak ölüm yıldönümüdür. Ayrıca, Braille’in doğduğu 4 Ocak tarihi Dünya Körler Birliği tarafından Dünya Braille yazı günü olarak ilân edilmiştir.

Dolayısıyla böyle önemli günler, yaşanan sıkıntıların ve çözüm yollarının kamuoyuyla paylaşılması için yararlı zemin oluşturur.

Öncelikle, herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekir: Körler onurlu insanlardır ve gururlarına düşkündürler. İşler yapılırken, sözler sarfedilirken bu husus dikkate alınırsa, yaşanan sorunlar önemli ölçüde ortadan kalkar. Geçtiğimiz aylarda Ardahan Belediye Başkanının “her şey bitti de engelliler mi kaldı? Şeklindeki ifadesini ve günlük yaşantıda sürekli duyduğumuz benzer ifade ve yaklaşımları en azından düşüncesizce söylenmiş sözler olarak görmek istiyoruz. Sözümüz aynı zamanda hem de hukukçu olarak yasanın  ardından dolaşarak, en okumuşumuzu bile zırcahil yerine koyma cüretkârlığını gösteren Türkiye Noterler Birliği’nedir. 1512 sayılı noterlik  yasasının 73. Maddesi açık olduğu halde, 2019/5 sayılı genelgelerinin E bendini derhâl insan onuruna yaraşır şekilde değiştirmelidirler. Bu genelgeye göre körlerden halâ noterlik işlemlerinde 2 tanık göstermelerinin istenmesinin, amir hüküm niteliğindeki 73. Maddeyi ihlâl olduğunu hatırlatıyoruz. Danıştaydaki adı geçen genelgenin iptâl davası da geciktirilmeden görülmelidir. Bu konuyu gerekirse Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi’ne kadar götüreceğimizi buradan ilân ediyoruz. Kimse bize rağmen bizleri korumaya kalkamaz. Bu, zaten kimsenin haddi de değildir. Madem son zamanlarda “nas”tan söz ediliyor. Körler olarak biz de herkese Abeseyi hatırlatıyoruz. Lütfen  körleri itip-kakmaktan vaz geçiniz.

Erişilebilirliğin günlük yaşamımıza girdiği günümüzde, gerek fiziksel, gerekse bilgi teknolojilerine erişimde yeteri kadar kural ve yönerge varken, halâ işin kolayına kaçarak, olur-olmaz ertelemelerden, erişilebilirliği denetlenmeden yapılan web sitelerinden ve mobil uygulamalardan zarar gördüğümüzün bilinmesini istiyoruz. Bu işlerle uğraşanlar, bu ülkede erişilebilirliğe ihtiyaç duyan geniş bir kullanıcı kitlesinin olduğunu her durumda dikkate almak zorundadır. Bu insana saygının yanı sıra, ülkemizin taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin de bir amir hükmüdür. Türkiye Körler Federasyonu olarak bu kuralları yerine getirmeyenlerin takipçisi olacak, uygulamayanlar hakkında hukuki yollara başvurmaktan çekinmeyeceğiz.

Yetkililerden eğitimde, çalışma yaşamında ve sosyal etkinliklere katılımda yaşadığımız sorunlara çözüm bekliyoruz. Okullarımızı şehir merkezlerinden ücra yerlere taşıma uygulamasından vazgeçiniz. Eğer amacınız körleri gözden ırak yere götürmek ya da şimdiki arsalarının rant değerinin yüksek oluşunun yarattığı iştah  değilse, bunun neden ısrarla yapılmaya çalışıldığını öğrenmek istiyoruz. Bunun son örneği Ankara’da’ki Göreneller İlköğretim Okulu ve  Gaziantep’teki GAP Görme Engelliler İlköğretim Okulunda  yaşanmaktadır. Körlerin eğitiminde şehir merkezlerinde toplumun içinde olmanın özel bir anlamı vardır. Çeşitli uygulamalarla azaltılan öğrencileri gerekçe göstererek  okullardaki pansiyonların birer birer kapatılmasını da kabul etmiyoruz. Ayrıca, İzmir’deki Aşık Veysel Görme Engelliler Okulunda, aralarında ciddi iletişim sorunu bulunan körlerle sağırları bir arada okutma çabasından vazgeçiniz.

EKPSS sonucu 2023 başı itibarıyla kamuda işe yerleştirilecek 2.300 kişiyi sınava girmiş on binlerce kişi iş beklerken yeterli bulmuyoruz.

Körler dernekleri ve Federasyonumuzun keyfi kurulmuş, herhangi bir dernek ya da federasyon olmayıp, toplumda önemli bir işlevi olan ve yeri geldiğinde devletin yerine getirmediği işleri yapan kuruluşlar olduğu şeklinde görülmesini ve desteklenmesini bekliyoruz. Bu nedenle, vergiyi toplayan devletin kamu yararına çalışan ve belli bir tabana dayanan bu tür dernek ve federasyonları güçlendirmesi ve kamu tarafından sunulan kimi hizmetlerin tıpkı bazı ülkelerde olduğu gibi bu kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesi anlamlıdır. Bizim geleneksel olarak yönlendirilmek istendiğimiz, halkın yardımlarıyla ayakta durmayı, insanlardaki körlere acıma duygusunu körüklediğinden uygun bulmuyoruz.

Birkaç ay sonra ülkemizde önemli bir genel seçim geliyor. Tüm  siyasi partilere çağrımızdır:  Lütfen partilerinizin politika belgelerinde engellilerle ilgili ne gibi görüşleriniz olduğunu açıkça belirtiniz.  Aile ve yakınlarıyla geniş bir toplum kesimini oluşturan engelli camiasının gerçek temsilcilerini, göstermelik değil, seçilebilecek sıralardan parlamentoya taşınıp taşınmadığına bakarak bu geniş kitle buna göre değerlendirmesini yapacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mehmet Emin Demirci

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı

Görme Engellilerin 2023 Seçimlerinde Oy Kullanımı İle ilgili Bilgilendirme
Nöroloji Uzmanı Doktor Bülent Madi İle Deprem ve Engellilik Üzerine Söyleşi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Türkiye Cumhuriyetinin İlk Bedensel Engelli Dekanı Prof. Doktor Ozan BAHAR’ile Nasıl Mutlu olurum Adlı Kitabı Üzerine Söyleşi
14 Mart Tıp Bayramınızı Kutlarız..
Ortopediatri ve Çocuk Ortopedi Akademisi Kurucusu ve Çocuk Ortopedi Doktoru Profesör Doktor Muharrem İNAN’ile Cerebral Palsy Çocukların Depremden Nasıl Olumsuz Etkilendikleri ve Ailelerinin Farkındalığı Üzerine Söyleşi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Mutlu Olsun…
Marmara Üniversitesi Sporcu Sağlığı Araştırma Merkezi Müdürü Aid (Uluslar arası Doktorlar Derneği) Protez Projeleri Kordinatörü Fiziksel Engelliler Vakfı Başkan Vekili Profesör Doktor Yaşar TATAR ile Ülkemizde Yaşadığımız Kahramanmaraş Merkezli Büyük Deprem ve Olası İstanbul Depremi Sonrasında Yeni oluşanbile Amputasyon Durumlarının Hayata Entegrasyonuna Dair Gerçekleştirilen ve Gerçekleştirilmesi Hedeflenen Birbirinden Kıymetli Projeler Üzerine Söyleşi
Ak parti Mevzuat Komisyonu Başkanı Avukat Cemal DONAT’ile Doğal Afetler Sürecinde oluşabilecek engellilerin sıkıntıları ve Alına Bilecek Tedbirler Üzerine Söyleşi
Mehmet KIZILTAŞ Doğal Afetlerle İlgili Bilgilendirmesi
Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Dairesi Başkanı Doktor Serdar TORAY
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

.