Engelsiz Sesler

Geliştirdiği mobil uygulama ile engellilerin hayatını kolaylaştırıyor

Geliştirdiği mobil uygulama ile engellilerin hayatını kolaylaştırıyor

Hayatını tekerlekli sandalyede sürdüren Ricardo Teixeira, geliştirdiği bir telefon uygulamasıyla engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Portekiz vatandaşı Teixeira, başkent Lisbon sokaklarının dar yaya geçitleri ve merdivenlerinin hayatına kattığı engellerden bunalıp yetkililerin harekete geçmesini beklemektense çözümü kendisi bulmaya karar vermiş.

Portekizli engellilere yardım derneği Salvador’un desteğiyle geliştirilen telefon uygulaması +Acesso kullanıcılarının erişilebilirlik kanunlarına uymayan kamu binaları ve işletmeleri yetkili mercilere ihbar etmesine fırsat tanıyor.

Tüm dünyada benzeri bulunmayan +Acesso uygulamasının mimarı Ricardo Teixeira 18 yaşından bu yana tetrapleji hastası olan dijital bir girişimci.

41 yaşındaki Portekizli geçtiğimiz yıl engelli kişilerin ulaşımına uygun olduğunu belirten bir restoranda evlilik yıldönümünü kutlamak istemiş. Restoranın erişilebilirlik kanunlarına uymadığını moral bozucu bir deneyimle farkeden Teixeira uygulamayı geliştirme fikrini ilk o zaman üretmiş.

“Restoran girişinde bir basamakla karşılaşınca şaşırdık. Geceyi mahvetmek istemedim, ama hemen o anda restoranı şikayet edecek bir araca sahip olsam ne güzel olurdu diye düşünmekten de kendimi alamadım” diye anlatıyor Teixeira Mayıs ayında kullanıma giren uygulamanın hikayesini.

Portekiz genelinde kullanılabilen uygulama, interaktif harita aracılığıyla kullanıcının yerini tespit ediyor. Kullanıcı bölgedeki binaları seçerek işletmelerin engelli bireyler için ne derece “erişilebilir” olduğuna dair not verebiliyor: Engelli araba park yeri var mı? İşletmenin tuvaletleri engellilerin kullanımına uygun mu? Merdivenlere rampa konmuş mu? Uygulama daha sonra bu girilen bilgiler doğrultusunda kullanıcı adına bir şikayet formu doldurarak yetkili mercilere şikayet dilekçesi gönderiyor.

Avrupa Engelliler Forumu Kurulu Üyesi Vera Bonvalot, binaların ve işletmelerin erişilebilirliğine not vermeyi sağlayan çeşitli uygulamaların bulunduğunu ancak kullanıcılara direk şikayet etme fırsatı tanıyan ilk uygulamanın +Acesso olduğunu ifade ediyor. Uygulama aracılığıyla şikayet formu doldurmak yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Kullanılmaya başlandığı Mayıs ayından bu yana +Acesso uygulaması aracılığıyla yetkili mercilere 95 şikayet formu gönderildi. Engellilik ve İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporuna göre 2016 yılı boyunca sadece 70 şikayet dilekçesi verilmişti.

Portekiz’de nüfusun %18’inin bir engeli bulunuyor. Uygulamanın yaratıcısı Ricardo Teixeira +Acesso ile engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmeyi ve hayatlarındaki engelleri azaltmayı hedefliyor.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Engelsiz Girişimcilik Projesine Dair Rektör Hocamız Profesör Doktor Fatih Yılmaz ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Doçent Doktor Onur Saraçoğlu ile Söyleşi
3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Gazze de Yaşanan İnsani Dram Devam Ederken Birleşmiş Milletler Ne Kadar samimi Sorusuna Dair. Ak Parti Mkyk (Merkez Karar Yönetim Kurulu) Yönetim Kurul Üyesi Sayın Avukat Cemal Donat ile Söyleşi
Bu Yıl Ülkemizde Toplanan Avrupa Körler Birliği Yönetim Kuruluna dair Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Avrupa Körler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Demirci ile söyleşi
20 Kasım Dünya Çocuk Günü
14 Kasım Türkiye’de Hukukta Arabuluculuk ve Arabulucular gününün 10. Yılına dair. Bakırköy Arabuluculuk Merkezi (BAM) Ekibinden Avukat Yunus Yıldız ile söyleşi
Büyük Önderimiz Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 85. Yılında Büyük Özlem ve Rahmetle Anıyoruz.
3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalığına doğru giderken hatırlamakta fayda olduğuna inanıyorum: İslam Osmanlı Cumhuriyet Döneminde Engelliler Tarihine dair araştırmacı yazar Mehmet Kozanoğlu ile söyleşi
Cumhuriyetimizin işitme Engelliler kadın futbol zaferi Dünya ikincisi Kardelen Duran ile söyleşi
Cumhuriyeti 100. Yılı Kutlu Olsun
Haklı Gururumuz Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yaşında enine boyuna Cerebral palsy farkındalığına dair. Ortopediatri Çocuk Ortopedi Akademisi ekibinden Operatör Doktor Sema Ertan ile söyleşi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

.